Zdroj: ČRS zavede elektronické členské známky, staré legitimace členům vymění – Aktivní – rybolov.cz (aktivni-rybolov.cz)

Poslední zasedání Republikové Rady ČRS přineslo vhled do celé řady novinek, které se dotknou fungování svazu a také přímo některých jeho členů.

Patrně nejkřiklavějším výstupem je zrušení platnosti územních povolenek na revírech RR, kam spadá například přehrada Orlík. Naši zprávu o tom si můžete přečíst zde.

K dalším změnám ale dojde také v souvislosti s přechodem na dlouho očekávaný Rybářský informační systém RIS, který během léta bude nasazen i v jednotlivých MO. RIS bude patrně prvním zcela celosvazovým elektronickým systémem, jenž umožní elektronickou komunikaci MO s řadovými členy. Součástí RISu má být také mobilní aplikace, která by měla zjednodušit vyřizování členských členských záležitostí.

RIS měl být původně společný pro ČRS a MRS, ten však v průběhu příprav ze společného projektu vycouval a řeší vlastní systém.

V rámci elektronizace fungování svazu se řeší problematika členských známek a brigádních příspěvků. Prvním návrhem je sjednocení platby za brigády a známky do jednoho poplatku, což poněkud vyvolává neklid v některých MO, kde někteří funkcionáři vyjadřují obavy z toho, že přijdou o peníze, které dříve inkasovala místní organizace.

Členská známka ČRS nalepená v průkazu. 

 

Nalepovací známky skončí

Kvůli elektronickým známkám přijde výměna nejstarších členských legitimací bez čárového kódu

Pro řadové rybáře je významnou změnou plánované zrušení fyzických nalepovacích známek a jejich nahrazení elektronickou platbou. Zaplacení členského příspěvku si u vody rybářská stráž ověří dle čárového kódu legitimace právě pomocí aplikace RIS.

 

 

Legitimace s čárovým kódem (zde anonymizováno zelenou barvou). Pokud máte legitimaci starého typu bez kódu, čeká vás nejspíše výměna.

Mezi členy ČRS existuje určité procento rybářů, kteří ještě nemají legitimaci s kódem. Tito rybáři patrně budou muset obdržet novou legitimaci či bude muset dojít k jinému způsobu označení dané průkazky kódem. Dle vyjádření některých funkcionářů na úrovni různých MO ale jde v jejich konkrétním případě o minimum osob a k výměně dojde při vracení nebo nákupu povolenky. Případná výměna tak rybáře nijak nezatíží.

Zrušení členských známek přinese úsporu peněz do svazové pokladny neboť jejich tisk a rozvoz po celém ČRS stojí nemalou finanční částku každý rok.

Chystá se přísnější trest za nevrácení povolenky

Již od začátku roku svaz uvažuje o zpřísnění trestu za nevrácení povolenky. Nyní se začíná pracovat na zakomponování tohoto ustanovení do Stanov ČRS. Výše a způsob trestu se tak jistě v dohledné době dozvíme.

Každý držitel povolenky má za povinnost do 14 dnů od skončení platnosti tuto vrátit vydavateli. Mnoho rybářů však na tuto povinnost zapomíná nebo ji vzhledem k nepravidelným úředním časům na MO nestíhá vrátit. V rybářském řádu se píše o zákazu vydání nové povolenky tomu, kdo neodevzdal předchozí. V praxi jsou ale tresty mírnější nebo žádné.

Neodevzdání nebo pozdní odevzdání povolenky ale působí problémy stran zpracování přehledů o úlovcích a docházkách, což má za následek například i problémy s finančním vyrovnáním za úlovky, které slouží například k financování násad.