Zdroj: Někteří rybáři si od roku 2024 za chytání na Orlíku připlatí 2x tolik. Koho se to dotkne? – Aktivní – rybolov.cz (aktivni-rybolov.cz)

Velké změny se chystají v Českém rybářském svazu, alespoň tak o tom mluví oficiální informace přímo z ČRS. Jedna z velmi citelných změn se dotkne tisíců rybářů navštěvujících vodní nádrž Orlík. Pocítí to ti, kdo zde chytají na územní povolenky. Za rybolov zde si budou muset od roku 2024 významně připlatit. Bez celosvazovky se totiž už neobejdete, což fakticky znamená zaplacení až dvojnásobku dřívější částky.

Co má svazu v plánu? Na vodní nádrži Orlík a několika dalších, poněkud méně významných revírech, hospodaří přímo Rada ČRS. Nespadají tak po žádný územní svaz ani MO.

Již po desítky let přitom platí pravidlo, které umožňuje lov na Orlíku všem rybářům vlastnícím jakoukoliv územní povolenku v rámci ČRS (a samozřejmě držitelům povolenek CS a celorepublikových).

Na Orlík tak může vyrazit rybář například z Ostravska a nemusí si dokupovat hostovací povolenku. VN Orlík je rozsáhlým revírem s obrovskou návštěvností rybářů z okolních regionů i celé republiky.

Změna se ovšem nejspíše dotkne lovících z nejbližších územních svazů. Rybáři cestující po revírech na větší vzdálenost totiž celosvazovku většinou mají.

Orlík je však vodou, která významně zasahuje do oblasti Středních a Jižních Čech, jeho severní část není daleko ani od Prahy.

Právě odsud se rekrutuje poměrně početná skupina rybářů, kteří mají Orlík za humny a každoročně zde realizují značné množství vycházek.

Mnozí z nich přitom mají pouze povolenky svého územního svazu, které jsou výrazně levnější a na Orlíku platí také. 

Pro řadu rybářů to znamená zdražení až o dvojnásobek či více

To se ovšem má změnit a od roku 2024 již bude nutné “zainvestovat” do dražší povolenky. Například letos stojí CS MP povolenka 2950 Kč. To je pro některé rybáře více než dvojnásobek ceny jejich územní povolenky.

Středočeská územní MP povolenka letos stojí 1500 Kč, dá se tak pro Středočechy jezdící na Orlík předpokládat zdražení o necelý dvojnásobek. Jihočeši si připlatí o více než tisícovku a případní pražácí jezdící se svojí územní povolenkou na Orlík zaplatí dokonce o osmnáct stovek navíc.

Zde přitom pro ilustraci vycházíme z aktuálních cen na rok 2023, jelikož ceny na další rok nejsou veřejně známé.