Zdroj: Superpovolenka ČRS: uvažuje se o jednotné povolence na všechny revíry – Aktivní – rybolov.cz (aktivni-rybolov.cz)

 

Superpovolenka ČRS: uvažuje se o jednotné povolence na všechny revíry

črs

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Již několik měsíců se objevují zprávy o nové vizi Českého rybářského svazu. Novinkou se v nejbližších letech může stát jednotná povolenka, která bude platit na všech revírech – mimopstruhových i pstruhových.

Zavedení této novinky by se tak mohlo stát celkem výraznou změnou, neboť až dosud si rybáři mohli každý druh povolenky pořídit pouze v MP nebo P verzi. Rybáři lovící na obou kategoriích revírů tak každoročně kupovali povolenky dvě.

V budoucnu se to však může změnit. Jedná se zatím ovšem jen o prvotní vizi na Radě ČRS a zejména zbývá vyřešit kalkulaci ceny a rozdělení financí.

Některým rybářům může jednotná povolenka, ušetřit každoroční výdaje

Jedním ze směrů uvažování při realizaci této myšlenky je snížení konečné ceny pro rybáře. Jednotná či kombinovaná MP+P povolenka by měla nejspíše vyjít levněji než dosavadní pořizování dvou samostatných povolenek. Zároveň by se zjednodušil nákup a dá se předpokládat, že i náklady svazu na administrativu okolo výdeje a prodeje povolenek.

Lidově řečeno, vystavení jednoho papíru místo dvou může při vysokém počtu členů ČRS ušetřit nemalé peníze i čas.

Mimochodem, cestu šetření nákladů svaz již nastoupil. Od roku 2024 se nebudou vydávat členské známky. Poplatek za členství zaplatíte jako každoročně, bude ale evidován elektronicky.

Členská známka ČRS nalepená v průkazu.

Papírové známky by měly skončit, platit se ale bude dál

Bude jednotná povolenka povinná pro všechny?

Vzhledem k tomu, že se jedná v rámci svazu opravdu zatím o prvotní úvahy, lze těžko spekulovat, jaký dopad na rybáře bude nová povolenka mít. Předpokládejme, že rybáři kupující oba druhy povolenek ušetří.

Termín „jednotná povolenka“ ovšem evokuje myšlenku, že by mohlo dojít ke zrušení klasických „nejednotných“ povolenek. V takovém teoretickém případě již nebude možné zakoupit samostatnou MP nebo P povolenku.

Pokud by došlo k takovému sjednocení, tak lze pro mnohé počítat spíše se zdražením, neboť převážná část členů loví pouze na MP povolenky. O sjednocení se pstruhovkou se jim asi ani nesnilo. Těžko lze očekávat, že nová superpovolenka bude stát stejně jako obyčejná mimopstruhovka.

Rybářů, kteří kupují povolenku MP i P zároveň je totiž výrazně méně. A v některých regionech s převahou P revírů se zase vyskytují rybáři pouze s povolenkou na P revíry.

Pro rybáře kupující pouze jeden druh povolenky, by tak asi došlo spíše ke zdražení. Zároveň by se jim ale rozšířili možnosti rybolovu. Tuto formulaci ve své vizi svaz také akcentuje, což přivádí právě k této hypotetické úvaze. (V duchu hesla „nechci slevu zadarmo“).

ceny povolenek 2024

Zatím jde ale jen o spekulace

Jak vlastně bude jednotná povolenka vypadat a kolik za ni zaplatíme, to se dozvíme až časem. Povolenek na rok 2024 se toto zatím netýká a případnou změnu svaz určitě oznámí až to bude aktuální. K zavedení podobných novinek je potřeba zejména podpora od jednotlivých územních svazů. Vše je zatím jen ve fázi zajímavých úvah, od nichž vede k realizaci dlouhá cesta.

Dá se však očekávat, že změn a novinek bude v budoucnu více. Aktuálně celý svaz najíždí na elektronický systém RIS, který fungování svazu konečně posouvá do moderní doby.

Zprávy z posledních let dokonce v budoucnu nevylučují ani online nákup a vracení povolenek, což lze bez nadsázky označit za obrovskou revoluci v českém rybaření. Týká se to ovšem hlavně ČRS. Moravský rybářský svaz ze společného projektu RIS vycouval, což mimochodem poněkud komplikuje prodej celorepublikových povolenek členům MRS, kteří tím pádem nejsou v RISu evidovaní. Pro příští rok by neměl být problém, do budoucna vše ale závisí na další domluvě mezi oběma subjekty.

Některé místní organizace vylekala navrhovaná změna fungování poplatků za brigády

Aby toho nebylo málo, objevují se plány na změnu fungování brigád a zejména jejich placení. Vedení svazu navrhuje poplatky za sjednotit a centrálně inkasovat nejspíše na ÚS, které by je pak mohlo jakýmsi způsobem přerozdělovat.

Ne všude se to setkalo s nadšením. Dá se říct, že tato zpráva někde způsobila přímo zděšení a příval nelibých slov. Tyto poplatky totiž plynou do pokladen přímo MO a změnou by šly jinam, což se mnohde opravdu nelíbí. Jedná se ovšem opět o vizi, o níž budou funkcionáři všech úrovní jistě dlouho diskutovat.

Výhodou tohoto řešení by mohlo být sjednocení nákladů pro všechny členy a tím omezení migrace. V minulosti si někteří funkcionáři stěžovali na velký přestup jejich členů do jiných MO. Většinou do těch s výrazně nižšími poplatky.

Zdánlivě logická migrace rybářů za nižšími náklady má však stinnou stránku. MO s brigádami či vyššími poplatky jsou často organizace s významným vlastním chovem ryb a produkcí násad z vlastních zdrojů. „Levnější“ MO naopak produkují výrazně méně, pročež mohou vybírat za brigády menší peníz.

Již před lety mnozí poukazovali, že ve výsledku to pro svaz celkově znamená pokles vlastních možností produkce ryb a vyšší náklady na odkup násad od komerčních firem, které si samozřejmě nechají zaplatit tržní cenu.

Zda se ale centralizace vybírání poplatků stane řešením tohoto problému, to se teprve ukáže…

TIP: Chcete se pochlubit zajímavým úlovkem? Můžete zde: Nahrát úlovek